Our Team

Leadership

Nigel Sullivan

Principal

Bachelor of Civil Engineering (Honours)

Graduate Diploma of Education

Bachelor of Science (Psychology)

Nigel was appointed Principal in January 2024 and comes back to SOTE with an extensive background and passion for education. He has over 20 years’ experience in teaching, 11 of which were spent as a previous teacher at SOTE and seven years as Head of Science and teaching Senior Physics at Scots PGC College. Aside from his teaching qualifications, he has an honours degree in Civil Engineering, having worked in both the public and private sector, and a degree in Psychology with several years counselling experience with children. Nigel was voted Warwick’s top teacher in an online poll conducted by the Daily News in 2019.

Rachael Eastwell

Deputy Principal

Bachelor of Teaching

Bachelor of Arts (Honours)

Rachael began teaching in the Hunter Valley, NSW in 2005. She has taught all year levels from P-6, including learning support and has a strong interest in working with neurodivergent students.

Rachael started working at SOTE in 2021 and took on the role as Primary Coordinator in 2022. She has since stepped into the Deputy Principal role starting 2024.

Teachers

Catherine Cope

Bachelor of Education (Primary)

Prep & Year 1 Homegroup Teacher 

Susan Cooper

Bachelor of Arts
Graduate Diploma Learning & Teaching

Year 12 Homegroup Teacher 

Essential Mathematics 

Psychology 

Phil Goodsell

Bachelor of Medical Science
Graduate Diploma of Learning & Teaching

Year 11 Homegroup Teacher 

Maths Methods 

Physics 

Chemistry 

Christina Butterworth

Year 2 & 3 Homegroup Teacher

Kiki Williment

Diploma of Children’s Services

Bachelor of Education (Early Childhood and Primary)

Year 5 & 6 Homegroup Teacher 

Sharmayne Wilcox

BEd (Primary)(Hons)

A.Mus. AGMED

C.Mus. AGMED (Hons)

Year 4 Homegroup Teacher

Saskia Murray

Year 7 & 8 Homegroup Teacher 

Primary Music 

Ray Licence

Diploma of Education

Bachelor of Science (Honours)

Rabin Sherchan

Graduate Diploma in Education

Bachelor of Fine Art

Rowena Moloney

Year 10 Homegroup Teacher 

Biology 

Junior Mathematics & Science 

Digital Technologies

Bridgette Moran

Year 11 & 12 Modern History 

Year 10 HASS

Rohan Morris

Creative Industries 

HPE 

Peter Pickering - Teacher

Peter Pickering

Year 12 Homegroup Teacher 

Legal Studies 

Business  

Gayl Massina 

Year 7 & 8 Creative Industries 

Essential English 

Michael Funder

Year 9 Discovery Homegroup Teacher

Judy Funder - Teacher

Judy Funder

Year 10, 11& 12 English 

Year 10 Drama 

Teacher Development 

Teacher Aides

Laura O’Leary

Cert III Ed Support

Angela McLaren

Cert III Ed Support

Jenny Thornton

Cert III Early Childhood Ed and Care

Selina Venier 

Italian Teacher 

Belinda Benz

Teacher Aid

Ancillary Staff

Rebecca Thornton

Business Manager

Letitia Campbell

Administration & HR Officer

Mirinda Mills

Kitchen Head Cook

Ruth Power

Admin Office

Ryan Pommerel

ICT Officer

AMX Certified Technician (Networked AV)

Certificate II Health Support Services

Diploma of Nursing

Annie Sugar

Kitchen Assistant

Amy Lee Stidolph 

Reception, Marketing & Digital Media

Ben Mills

Grounds & Maintenance

 

Darren Aspinall

Maintenance & Cleaning